Kto powinien znać kineziotaping?

Kineziotaping to metoda terapeutyczna opracowana w latach 70-tych w Japonii do leczenia kontuzji. Polega na oklejaniu ciała specjalnymi plastrami, które unoszą skórę i powodują powstanie wolnej przestrzeni między nią a mięśniami. To prowadzi zaś do uruchomienia procesów samo-leczenia w organizmie, dlatego ta niepozorna metoda jest bardzo skuteczna.

Komu zalecana jest wiedza z zakresu plastrowania?

Na kinezio kursach (sprawdź kursy) spotyka się najczęściej fizjoterapeutów oraz rehabilitantów. Często interesują się nimi także lekarze oraz studenci kierunków medycznych. Jednak zwykle te kursy nie wymagają olbrzymiej wiedzy medycznej, a mogą się przydać zwłaszcza osobom zajmującym się na co dzień sportem i ludzkim ciałem. Dlatego wśród osób, które odbyły takie kursy bywają takę:
– trenerzy personalni;
– sportowcy (zarówno uprawiający sport zawodowo jak i amatorsko);
– terapeuci zajęciowi;
– terapeuci medycyny alternatywnej;
– masażyści;
– kosmetolodzy.

Jaki zakres wiedzy oferują kinezio kursy?

Na kursach uczestnicy uczą się o rodzajach plastrów stosowanych w terapii oraz o podstawowych technikach kineziotapingu. Poznają różnice pomiędzy plastrowaniem elastycznym a nieelastycznym oraz otrzymują podstawową wiedzę z zakresu diagnostyki przed wykonaniem zabiegu.

Kursy zwykle podzielone są na kilka poziomów, te podstawowe zwykle ograniczają się do nauki plastrowania w odniesieniu do najczęściej spotykanych patologii i zaburzeń funkcjonalnych narządu ruchu.